זכויות יוצרים - הסכמי מסגרת

27/11/2012

זכויות יוצרים - הסכמי מסגרת

למרכז השלטון המקומי הסכמי מסגרת עם כמה ארגוני זכויות יוצרים על השמעות פומביות של מוסיקה בתחומי הרשויות המקומיות. למספר רשויות מקומיות בישראל הסדרים עצמאיים עם חלק מהארגונים. הסכמי המסגרת נחתמו בשנים האחרונות והם מתעדכנים מעת לעת. בעלי הזכויות מנסים בפעילות מתמשכת לגבות את המגיע להם בהתאם להסכמים או מכוח החוק בנושא. רשויות מקומיות רשאיות להצטרף להסכמי המסגרת או להתדיין באופן עצמאי עם בעלי הזכויות.
 

הבסיס החוקי

כמו בכל העולם המערבי נושא זכויות היוצרים מוסדר בחוק. בישראל החוקים הרלוונטיים הם חוק זכויות יוצרים – 1911וחוק זכויות מבצעים ומשדרים התשמ"ד – 1984 . בנוסף, ב- 19.11.2007, התקבל בקריאה שנייה ושלישית בכנסת חוק זכות יוצרים התשס"ח-2007, אחרי דיונים שארכו שנים. זוהי מהפכה בדיני הקניין הרוחני בישראל: יחד עם זאת טרם קם בישראל  בית דין לתמלוגים וכל משתמש בזכויות חייב לקיים מערכת של התחשבנויות עם בעלים שונים של זכויות שכן אין ארגון גג שמסדיר את הנושא.

בעלי הזכויות בישראל

אקו"ם - אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל -  אגודה השומרת על זכויות של למעלה ממיליון יוצרים בארץ ובעולם ודואגת לגביית תמלוגים בעבור השימוש ביצירות וחלוקתם ליוצרים. האגודה נוסדה ב-1936 וכיום חברים בה כ-5,000 יוצרים ישראליים, מלחינים, פזמונאים, מעבדים, סופרים, משוררים ומו"לים למוסיקה. אקו"ם חברה בארגון הבינלאומי לזכויות יוצרים סיס"ק (CISAC) וקשורה בהסכמים הדדיים עם כ-82 אגודות אחיות ברחבי העולם. בכך מייצגת אקו"ם את רוב הרפרטואר הבינלאומי בנוסף לישראלי. אקו"ם מעניקה רישיונות עבור השימוש ביצירות מהרפרטואר שלה, גובה תמלוגים ומעבירה אותם ליוצרים

הפדרציה הישראלית לתקליטים ולקלטות - הסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי IFPI המייצג את תעשיית מפיקי  התקליטים ברחבי העולם. מאוגדים ובו 1400 מפיקי תקליטים בקירוב ב- 76 מדינות ועניינו לקדם ולהגן על זכויות היוצרים של חברות התקליטים. . הפדרציה הישראלית מייצגת 16 חברות תקליטים ישראליות שחלקן מייצגות חברות תקליטים בינלאומיות: לכל אחת מחברות התקליטים זכויות יוצרים בהקלטות של המוסיקה המופקת והמוקלטת על ידה. זכויות אלו כוללות, בין היתר, את הזכות הבלעדית לשדר ולהשמיע בפומבי, וכן להרשות לאחרים לשדר ולהשמיע בפומבי מוסיקה מוקלטת. חברות התקליטים שמאוגדות בפדרציה, הן המקומיות והן הזרות, העבירו לה בהסכמים שונים את הזכות לייצגן לצורך מתן רישיונות להשמעה פומבית כנגד תשלום תמלוגים, ולגבות למענן במרוכז, את התגמולים. כמו כן, הפדרציה מרכזת את כל הפעילות המבצעית להגנה בפני זיופים של הקלטות, מניעת יבוא של תקליטורים מזויפים ומלחמה במפרי זכויות היוצרים של מפיקי התקליטים שחברים בפדרציה.

הפי"ל - הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית, תאגיד לניהול משותף של זכויות יוצרים במוסיקה מוקלטת של חברות תקליטים ומפיקים ישראליים עצמאיים בד"כ של מוסיקה המכונה ים-תיכונית. הפי"ל קיבלה בהעברה את זכויות היוצרים מחבריה לשם הסדרת השימוש בזכויותיהם באמצעות הענקת רישיונות שימוש לניהול הזכויות באמצעות גביה וחלוקת תמלוגים ולהגנה על הזכויות מפני מפירי זכויות למיניהם באמצעים משפטיים.

אשכולות - החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל ועיל"ם  - עמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים- מיצגים למעלה אמנים מבצעים בישראל, בהם: שחקנים, זמרים, בדרנים ורקדנים אשר העבירו את זכויות המבצעים שלהם ל"אשכולות" בכתב העברת זכויות. הארגון פועל מתוך ההכרה הבינלאומית, שזכויות האמנים המבצעים הן שוות ערך לזכויות האמנים היוצרים ושיצירה אמנותית וביצוע אמנותי מרכיבים יחדיו את הקניין הרוחני השייך ליוצרים ולמבצעים."אשכולות" חברה ב"ארטיס" (ARTIS) - הארגון האירופאי של חברות לזכויות מבצעים.

להלן קישורים לנוסח הסכמי המסגרת העדכניים שיש למרכז השלטון המקומי עם הארגונים בהקשר של השמעות פומביות:

 שם המפרסם: אריה מצליח - סמנכ''ל כלכלה ומידע

 

עבור לתוכן העמוד