מפת דרכים ארה"ב

מפת דרכים ארה"ב

שנת 2017 הוגדרה במרכז השלטון המקומי בישראל כשנת ארה"ב. המשמעות היא שבתחום קשרי החוץ יושם דגש מיוחד על היקף ותוכן מע' הקשרים המוניציפאליים עם ארה"ב.

בתוך כך, אנו מתכננים בשנת העבודה הנוכחית לקיים מספר פעילויות משותפות עם שותפים שונים בארה"ב, הן בדרג ראשי ערים והן בדרגי עבודה.

 

להלן רשימת הפעילויות המתוכננות:

 


1.      נסיעת עבודה של יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, לניו יורק ב-26/2-2/3.

 

2.      השתתפות ראשי רשויות ישראלים, בראשות יו"ר מרכז השלטון המקומי, בתכנית ה-IVLP  של מחלקת המדינה האמריקנית בוושינגטון ובלוס אנג'לס. מחלקת המדינה האמריקנית תארח בחודש מאי 2017 משלחת של 9 ראשי רשויות המכהנים בתפקידם בקדנציה הראשונה, לטובת היכרות עם השלטון המקומי והמרכזי בארה"ב. תכנית בכירים זו מתנהלת מול שותפים מובילים בארה"ב וממומנת כמעט במלואה ע"י הממשל האמריקני. במסגרת זו, מקודם לפי שעה סדר יום אופרטיבי לשיתוף פעולה בין ערים אמריקניות וישראליות על ידי מרכז השלטון המקומי בישראל ו-SCAG (South California Association of Local Governments). זאת, בהמשך להסכם שנחתם בין ראש הממשלה בישראל לבין מדינת קליפורניה ומזכר ההבנות, שנחתם כתוצאה מכך, בין מרכז השלטון המקומי ו-SCAG . השולחן העגול בהקשר זה בין ראשי רשויות מישראל ומארה"ב יתקיים במסגרת הביקור המוזכר לעיל בלוס אנג'לס. שתוף הפעולה יתמקד בנושאים כגון דיור בר השגה, פיתוח כלכלי ברשויות מקומיות ואמצעים לגישור על רב תרבותיות בערים.

 

3.    הנעת שת"פ בין מרכז השלטון המקומי בישראל ומרכז השלטון המקומי האמריקני (USCM), המאגד את הערים הגדולות בארה"ב כולה. היו"ר הנכנס של הארגון האמריקני, ראש עיריית ניו אורלינס, הביע רצון לקדם שת"פ עם מרכז השלטון המקומי בישראל. בחודש מאי 2017, ייכנס ראש העיר לתפקידו. אנו מתעתדים להגביר את השת"פ עם הארגון באמצעות הקשר עמו.

 

4.   הידוק שת"פ קיים מול איגוד המנכ"לים האמריקני (ICMA) – זאת, בין היתר, בדמות אירוח ראש התוכניות הבינ"ל באיגוד המנכ"לים האמריקני (ICMA) למפגש פורום העוסקים בקשרי חוץ ברשויות המקומיות בישראל מתוכנן על ידינו במחצית הראשונה של 2017. במפגש, יספר האורח על ההזדמנויות הבינלאומיות שטומן בחובו שת"פ של הרשויות בישראל עם הארגון.

 

5.    אירוח משלחת של מנכ"לים מהרשויות המקומיות בישראל בכנס השנתי של איגוד המנכ"לים האמריקני (ICMA, המוזכר לעיל) בחודש אוקטובר 2017 בסן אנטוניו. הארגון האמריקני מזמין מדי שנה 2 גורמים מהשלטון המקומי בישראל להשתתף בכנס. לאחר ביקור בכנס בשנת 2016, עלה הרעיון לארח משלחת של איגוד המנכ"לים הישראלי בכנס ולאחריו- לקיים עבורם ביקור בן יומיים בעיר. הנושא יידון מול איגוד המנכ"לים בישראל.

 

6.    מפגש משקיעים בניו יורק- בסוף שנת 2016, הועברו לקונסוליה הישראלית בניו יורק כ-10 מיזמים עסקיים, שיש לרשות המקומית עניין בקידומם, והמצריכים השקעה זרה. הרעיון הוא שהקונסוליה, לצד הנציגות של משרד הכלכלה הישראלי במקום, יאתרו גורמים (יהודים לרוב) בעלי עניין בהשקעה חברתית, הנובעת בין היתר ממניעים ציוניים, על סמך אותם המיזמים. זאת, במטרה לקדם מפגש נטוורקינג בין ראשי הרשויות שהתגלה עניין במיזם ששלחו, אל מול המשקיעים הפוטנציאליים הרלוונטיים. אין ביוזמה זו כדי לדלג על חובת המכרזים, אלא לפתוח דלתות בעבור הרשויות המקומיות שסביר להניח שללא פלטפורמה זו, לא היו יכולות להגיע אל הגורמים המוזכרים לעיל.

 

7.    שת"פ עם נציגי משרד החוץ בנציגויות השונות בארה"ב- בכלל זה, מתוכנן להתקיים ביקורם של כל הקונכ"לים שלנו ברחבי ארה"ב, לרבות שגרירנו בארה"ב ובקנדה, ב-1/3, בשיתוף עם אגף צפ"א במשרד החוץ, ברשויות מקומיות בישראל, המקדמות פרויקטים יוצאי דופן בהקשר היהודי-ערבי. לפי שעה, בונה מנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי את סדר היום בנושא.

 

8.    בהקשר היהודי-אמריקני- עבודת מנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי על השתתפות של כ-10 ראשי רשויות ישראלים בקורס של עמותת "גשר", בשיתוף עם משרד התפוצות, לאיחוד בין פלגים שונים בעם היהודי. הקורס כולל חמישה מפגשי למידה בישראל ומשלחת של ראשי הרשויות ומשתתפים בכירים נוספים לארה"ב ב-28/2-5/3. זאת, בעיקר למטרת היכרות מעמיקה עם הנדבך האמריקני של העם היהודי.

 

9.    שתוף פעולה בין מרכז השלטון המקומי בישראל ומגבית הפדרציות של צפון אמריקה (JFNA). ראשית, נבחנת אפשרות להציג בפני כלל מנכ"לי הפדרציות היהודיות בישראל את פועלו של מנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי במטרה לעודד שיתוף פעולה רב יותר בין הרשויות המקומיות בישראל לבין הפדרציות בארה"ב. בתוך כך, גם  עלה הרעיון לחבר בין ראשי רשויות ישראלים ליהדות ארה"ב לטובת שיקוף הדדי של המציאות היומיומית עמה הם מתמודדים. בשנת 2017 ייעשה ניסיון להפגיש ראשי רשויות ישראלים בביקורים מתוכננים או ספונטניים בארה"ב עם פדרציות מקומיות לשיח ולמידה. בנוסף , ובהקשר, זה תיבחן השתתפות חוזרת של נציגות מטעם השלטון המקומי בישראל בכנס השנתי של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה (GA) המתקיים לקראת סוף השנה (נובמבר).

עבור לתוכן העמוד