רוצים להתגאות שוב: גם השנה נציגות ישראלית בתחרות החדשנות העירונית - ספטמבר 2014

רוצים להתגאות שוב: גם השנה נציגות ישראלית בתחרות החדשנות העירונית - ספטמבר 2014

בהמשך לפרסום של מִנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי הגישו 20 רשויות בישראל את מועמדותן לתחרות החדשנות העירונית המתקיימת זו הפעם השנייה בגואנדזו שבסין, בשיתוף ארגון הגג של מרכזי השלטון המקומי העולמי.
 

במרכז השלטון המקומי זוכרים בגאווה את התחרות הקודמת - שבה התברגה סכנין ברשימת עשר היוזמות המובילות ואשקלון זכתה בציון לשבח - ומעודדים את הערים הניגשות לתחרות להזדרז ולשלוח את הטפסים הנדרשים להגשת המועמדות הסופית.

בעקבות הצלחתה של תחרות החדשנות העירונית גואנדזו בשנת 2012, תסתיים בחודש נובמבר השנה תחרות נוספת, אף היא בעיר גואנדזו שבסין.

חמש ערים ורשויות מקומיות מרחבי העולם צפויות לזכות השנה בפרס בגובה 20 אלף דולר, כמו גם בהכרה רשמית על הישגיהן בתחום החדשנות האורבנית.


התחרות היוקרתית נערכת בשיתוף עם ארגון הגג של מרכזי השלטון המקומי העולמי (ה-UCLG).

מטרת התחרות היא להכיר בחשיבותה של החדשנות במגזר הציבורי-מוניציפלי כפעילות התורמת לאיכות חייהם של התושבים בעיר - ולהמחיש כיצד היא מקדמת את הסביבה הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית. כמו כן נועדה התחרות ליצור מאגר מידע רחב ממדים ולהציג יוזמות שונות של חדשנות עירונית בערים שונות בעולם.

על הערים הניגשות לתחרות להראות כי הפרויקטים שיזמו וניהלו לא היו למטרות רווח, אלא לקידום יוזמות חברתיות בעיר. תנאי נוסף שהציגו עורכי התחרות הוא שהפרויקטים המוצגים הסתיימו בשנתיים האחרונות ולא קודם לכן, וכן שהרשויות יוכיחו את השפעתם של הפרויקטים או הישגים משמעותיים שהושגו בזכותם.


בתחרות, שאליה נרשמו ערים רבות מרחבי העולם, יש גם נציגות ישראלית. בעקבות פנייתו של מִנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי לרשויות המקומיות בישראל, נרשמו לתחרות 20 רשויות:

אשדוד, גליל עליון, עכו, חוף הכרמל, הרצליה, רמת השרון, חבל מודיעין, מודיעין עילית, באר שבע, כרמיאל, יהוד-מונוסון, מעלה אדומים, תל אביב, רמלה, מגידו, בת ים, מועצה אזורית לב השרון, חולון, נס ציונה וראשון לציון.


חלק מהרשויות שנרשמו לתחרות כבר הגישו את הטפסים הנדרשים להתקדמות לשלב השני, ובמנהל קשרי החוץ מקווים כי עד סוף החודש - מועד ההגשה האחרון – יוגשו הטפסים גם על ידי שאר הרשויות.


בתחרות החדשנות העירונית שנערכה לפני שנתיים הגאווה הישראלית הייתה כפולה: הערים סחנין ואשקלון נכנסו לרשימת 20 הערים המובילות בתחום החדשנות העירונית.

העיר סחנין התברגה ב-Short List הודות ל'בניין הירוק' – מרכז לחקר הסביבה ולחינוך סביבתי. מדובר בארגון ערבי-ישראלי הראשון מסוגו בארץ, שתרם הן להתייעלות אנרגטית בגליל והן לשיתוף פעולה יהודי-ערבי בכל הקשור להתמודדות עם אתגרים כלכליים וסביבתיים.


העיר אשקלון צוינה לשבח אף היא, וזאת בזכות מערכת קבלת ההחלטות של קברניטיה ושיתופם של תושבי העיר בתהליך. כמו כן צוינה שביעות רצונם של התושבים מאיכות השירות ומהדיאלוג הפתוח בינם לבין העירייה.


כאמור, הפרס לחמש הערים הזוכות הוא 20 אלף דולר - אך ללא ספק, החשיפה וההכרה הבין-לאומיות שמקבלות הרשויות הזוכות חשובות לא פחות.

עבור לתוכן העמוד