בחזרה אל תור הזהב – ביקור החודרייס בישראל - מרץ 2012

בחזרה אל תור הזהב – ביקור החודרייס בישראל - מרץ 2012

במהלך חודש מרץ 2012, נערך ביקור רשמי של נציגי הארגון הספרדי 'החודרייס' ( Red de Juderias) בישראל. בביקור השתתפו ראשי ערים ספרדיות מובילות, ראשי ערים מישראל, סגנים ונציגים של רשויות שונות.

השלטון המקומי בספרד יזם בשנים האחרונות את הקמתה של 'רשת הרובעים היהודיים' ברחבי המדינה - Red de Juderias. עשרות ערים כבר שותפות ביוזמה, שבמסגרתה נערכות פעולות שימור ושיקום למקומות ולמבנים המייצגים את תולדותיה של יהדות ספרד, לצד פעילויות תרבות וחינוך.

כל תייר שיבקר באותם רובעים יוכל לזהות בקלות את אבני הריצוף המיוחדות, עליהן מוטבעת יציקת מתכת עם המילה "ספרד" בעברית. בין האותיות ניתן לזהות גם את כוונת האמן שיצר אותן – המילה 'זכור' – כסמל לרצון הספרדים לזכור ולשמר את המורשת היהודית שהיתה כל כך משמעותית בתרבות ספרד בימים עברו.

הקשר הישראלי עם הערים החברות בארגון החודרייס החל כבר בספטמבר 2011, כאשר מינהל קשרי חוץ במרכז השלטון המקומי הוביל משלחת של ארבעה ראשי רשויות ומנהיגים מקומיים מטעמם לספרד. בין שאר המיזמים שבהם עסקו באותו ביקור, נפגשו ראשי הערים הישראלים גם עם נציגות הארגון. ‪ בהמשך לאותה פגישה, הגיעו לאחרונה ראשי הערים מספרד לביקור גומלין בישראל. בקבלת הפנים שנערכה בראשות מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, מר שלמה דולברג חתם ראש מועצת באר יעקוב, מר ניסים גוזלן, שנמנה על חברי המשלחת לספרד, על הסכם להרחבת שיתופי הפעולה בהקשר זה בין ערים בספרד ובישראל


מה לספרד וליהודים?

מחקר גנטי שפורסם לפני ארבע שנים על ידי האוניברסיטאות "לסטר" ו"ברצלונה" בספרד מעריך, כי כעשרים אחוזים מתושבי ספרד ופורטוגל הם צאצאים של יהודים אנוסים, ועוד כעשרה אחוזים הם צאצאים של מוסלמים אנוסים. ייתכן ועובדה זו מסבירה את ההתענינות ההולכת וגוברת בתרבות ובמסורת היהודיים ברחבי ערים רבות בספרד.


בספרד, חיים כיום למעלה מ-47 מיליון תושבים, בעוד שהקהילה היהודית הפעילה מונה כ-50,000 איש.

הספרדים חוזרים אל מורשת - SEFARAD

משמעות המילה "ספרד" (SEFARAD) בשיח העכשווי הספרדי, היא המורשת שהותירו במדינה יהודי ספרד בתקופת "תור הזהב", ערב הגירוש בשנת 1492.


ה"חודרייס" מתייחסים אל אתרי השימור לא סתם כאל אתרי תיירות, וניכר במקומות הללו כי מדובר על יחס של כבוד והערכה למורשת ולתרבות היהודיים, ובכוונות רציניות להכיר ולשמר את שורשיה של יהדות ספרד – שהם גם שורשיה של החברה הספרדית היום.


את החותמת של ארגון ה"חודרייס" ניתן לראות בעשרות ערים ברחבי ספרד, וביניהן טולדו, השוכנת כ-70 ק"מ דרומית למדריד, וזכתה לכינוי "ירושלים אשר היתה בספרד". על פי המסורת, כינויה העברי של העיר טולדו היה "טוליטולא", והיא נבנתה בידי גולי יהודה לאחר חורבן בית ראשון.

בימים אלה כאמור, הולכים ומתהדקים שיתופי פעולה שונים בין ערים בישראל לבין ארגון החודרייס בהמשך לביקור של ראשי הארגון בישראל.

עבור לתוכן העמוד