עובדים סוציאליים מישראל ביקרו לראשונה בשוודיה - מאי 2013

עובדים סוציאליים מישראל ביקרו לראשונה בשוודיה - מאי 2013

בחודש מאי נערך סיור מקצועי ראשון מסוגו: משלחת של עובדים סוציאליים מטעם 'קרן שלם' ביקרה בשוודיה, וחבריה נפגשו עם עמיתיהם המקומיים. מִנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי, בשיתוף 'קרן שלם', נרתם למשימה וזו הפעם הראשונה שהעו"סים מקיימים משלחת מחוץ לגבולות ישראל. חברי המשלחת נחשפו לחוק המקומי, התוודעו למדיניות הרווחה השוודית, חלקו תובנות מעולמם המקצועי - ונוכחו לגלות כי גם בעלי מוגבלויות יכולים להתגבר על כל המגבלות.
 

מסורת ארוכת שנים של השתלמויות בתחום הרווחה זכתה לאחרונה לקפיצת מדרגה משמעותית: לאחר 15 שנה של סיורים בארץ יזם מִנהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי סיור מקצועי בחו"ל לעובדים סוציאליים ולרכזי תחום ברשויות המקומיות.

בתום שנה ארוכה של תכנונים, של תיאומים ושל עבודה מאומצת מצד מִנהל קשרי החוץ, מניהל רווחה ו'קרן שלם', קרם הסיור עור וגידים, ובחודש מאי יצאה לשוודיה המשלחת מטעם 'קרן שלם' ובליווי צמוד של שגרירות ישראל בשוודיה.

'קרן שלם' נוסדה לפני שלושים שנה על ידי מרכז השלטון המקומי ובשיתוף משרד הרווחה. יו"ר הקרן הינו ראש המועצה המקומית מזכרת בתיה, מר מאיר דהאן ומנכ"לית הקרן היא הגב' ריבה מוסקל. הקרן שותפה מרכזית בתחום העשייה למען בעלי מוגבלויות שכליות בקהילה, והיא מסייעת לרשויות לפתח עבורם שירותים קהילתיים ולשלב אותם בחברה.

עם חברי המשלחת נמנו עובדים סוציאליים ורכזי תחום, 'אנשי שטח', מ-15 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. הסיור נמשך חמישה ימים, והמשתתפים בו הכירו את עמיתיהם בשטוקהולם, למדו על שיטות העבודה שלהם, נחשפו לחוק המקומי ושיתפו אחד את האחר בתובנות ובחוויות מחיי היום-יום. כך למשל גילו חברי המשלחת כי בשוודיה כל השירותים לבעלי מוגבלויות ניתנים במימון מלא של המדינה, או כפי שהגדירה חברה במשלחת: "הדבר המרכזי שממנו התרשמתי עמוקות הוא הכבוד לאדם עם המוגבלות... השיח עם האדם בגובה העיניים, ההקשבה לרצונותיו... לא נחוץ דגל לנופף בו ולא עלה תאנה להסתתר מאחוריו".

בין השאר נפגשו חברי המשלחת עם גב' ריטה קרלסון, חברת מועצת העיר שטוקהולם ונציגת משרד הרווחה השוודי, המייצגת מול השלטונות את תחום בעלי המוגבלויות. גב' קרלסון הציגה בפניהם את תחומי אחריותה ודיברה על קביעת סדרי העדיפויות לחלוקת משאבים ועל פעולותיה מול הפוליטיקאים המקומיים.

במהלך הסיור ביקרו חברי המשלחת גם במיזמים קהילתיים בעיר. המשתתפים נחשפו לשמחת החיים וליצירתיות הכובשת של שחקני תיאטרון 'המוזאיקה' המופעל על ידי 14 בעלי מוגבלות שכלית, וביקרו במסעדת 'מעבר הזכוכית' המופעלת כבר 25 שנה על ידי 30 אנשים בעלי מוגבלות שכלית ואוטיזם.

כשהגיעה העת לסכם את הביקור ציינו המשתתפים לשבח את המציאות השוודית. החוק השוודי נותן הזדמנות אמיתית לציבור בעלי המוגבלויות, אמרו המשתתפים, ולישראל בהחלט יש מה ללמוד.
יחד עם זאת הביעו חברי המשלחת גאווה ישראלית עמוקה – הן על מגוון השירותים הניתנים בישראל והן על איכותם. היטיבה לבטא זאת אחת מחברי המשלחת באומרה כי דווקא בישראל מגלים הצוותים יצירתיות ויוזמה – שאולי לא היו באות לידי ביטוי אם לא היו מגבלות תקציב.

חברי המשלחת חזרו לארץ עם חוויות, ועם סיפוק על הזכות שנפלה בחלקם להציג פן אחר של ישראל, פן שלרוב אינו נחשף לציבור בחו"ל – תחום הרווחה והעשייה הקהילתית בישראל.

עבור לתוכן העמוד