ערים אחת לשנייה- כנס ערים ישראל גרמניה, פברואר 2012

הגדל

ערים אחת לשנייה- כנס ערים ישראל גרמניה, פברואר 2012

מאות האורחים שהגיעו למלון 'ענבל' בירושלים, ותערובת שפות של גרמנית, צרפתית, אנגלית, ערבית ועברית – העידו על משהו מיוחד שמתרחש שם באותו יום. כנס ערים תאומות ישראל-גרמניה שיזם מינהל קשרי חוץ במרכז לשלטון מקומי, יצא לדרך. היינו, חווינו, התרשמנו ורשמנו.

פורסם לראשונה ב 6.2.13

 ערים אחת לשניה' היא הכותרת המתנוססת על שלט רחב באולם הכניסה של ערב הפתיחה של הכנס במלון ענבל. סביב שולחנות עגולים ערוכים יושבים מאות אורחים – ראשי ערים ונציגים בכירים של רשויות מקומיות מישראל ומגרמניה, כשבמרכז של כל שולחן מוצבים שני דגלונים קטנים של ישראל ושל גרמניה, ודגלון קטן עם הלוגו של הכנס – 'ערים אחת לשנייה'.

סמנכ"ל  קשרי חוץ במרכז השלטון המקומי רות וסרמן לנדה, עולה לבמה ומזמינה בזה אחר זה את המכובדים לשאת דברים, תוך שהיא מציינת שהמטרה העיקרית של הכנס היא להמשיך ולפעול לפיתוח והעצמה של יחסי עבודה אופרטיביים מול ערים ברחבי העולם כדי להניב תוצאות בשטח, תוצאות שיהיו מדידות ובעלות ערך עבור אזרחי הערים משני הצדדים.

במרכז האולם, מסביב לשולחן הכבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס, מימינו יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, מר שלמה בוחבוט, משמאלו ראש העיר ירושלים, מר ניר ברקת.

הנשיא פרס: “כולכם שותפים ליצירת עולם טוב יותר"

הנשיא פרס, שהתקבל בחום על ידי האורחים מהארץ ומחו"ל התייחס למצב הלחימה בדרום הארץ, באומרו כי העולם מחויב להפסיק לספק כסף לטרור – כסף לחמאס.

"אני מבקש להודות באופן אישי לכל מי שבא לכאן כדי לעשות את העולם טוב יותר ולקדם שיתוף פעולה חשוב ומוחשי בין ערים ואנשים" סיכם.

יו"ר מרכז השלטון המקומי מר שלמה בוחבוט, דיבר על ההקבלה בין התקופה הקשה שעברה על התושבים בצפון הארץ אל מול הימים הקשים שעוברים תושבי הדרום. "האחדות בקרב התושבים בישראל היא הכוח שלנו אל מול כל הקשיים והמצוקות" אמר היושב ראש, "אנו נשמח ללמוד מכם נציגי השלטון המקומי בגרמניה ונשמח לחלוק עמכם מהידע שלנו".

 העיטור הגבוה ביותר בגרמניה – לראש עיריית חיפה

מעמד מרגש נוסף  בערב הפתיחה, היה הענקת אות מיוחד לראש העיר חיפה מר יונה יהב מנשיא הפדרציה הגרמנית, בגין פועלו לקידום הקשר בין עירו לבין  הערים התאומות של חיפה בגרמניה לאורך השנים. עיטור הכבוד וההצטיינות  האות הגבוה והמכובד ביותר המוענק מטעם נשיא גרמניה. ההחלטה להעניק אות זה לראש עיריית חיפה התקבלה בשל פועלו של יהב, התורם באופן מעשי לקידום היחסים בין שתי המדינות. במשך שנים רבות  החרים יהב כל שיתוף פעולה עם הגרמנים, אך לאחר ביקור שערך במדינה ב-2007 התהפכה המגמה, וחיפה חתמה על ברית ערים תאומות עם חמש ערים שונות, חיבור  משקיעים ותורמים גרמנים בהיקף של למעלה מ-15 מיליון שקל עבור המיזמים השונים.

 יום 2 לכנס: במוקד הועידה – דיוני השולחנות העגולים

למחרת היום, התקבצו כל באי הכנס כדי להיות שותפים לדיונים שנערכו סביב שולחנות עגולים, ועסקו בנושאים  העומדים במרכז סדר היום של ערים בישראל ובגרמניה.

המושבים הונחו כולם על ידי אנשי תקשורת ישראלים מובילים: גל גבאי, עידן קוולר, יגאל רביד, ג'קי חוגי, סיוון רהב מאיר ואביב לביא.

סביב כל שולחן עגול, נכחו נציגים מישראל ומגרמניה שנבחרו תוך התאמה לנושאים המדוברים, כדי להעשיר את הדיונים בזוויות מקומיות ובין לאומיות.

 מה היה לנו שם – הדיונים על קצה המזלג:

רב תרבויות וזרים, ותפקידו של ראש העיר בשילובם: סביב השולחן ישבו יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, מר שלמה בוחבוט, ראש עיריית אילת, מר מאיר יצחק הלוי ואישים פוליטיים עם זיקה לנושא כמו חברת הכנסת פאינה קירשנבאום. איש התקשורת סלימאן אשעאפי הוסיף את הזווית של ערביי ישראל ומהצד הגרמני היועץ של הקאנצלרית אנגלה מרקל לנושאי  הגירה – ששפך אור על הנעשה בגרמניה בנושא.

יחסי הגומלין בין כלכלה ותרבות במישור העירוני: ראש עיריית ראש העין המשמש גם כיו"ר הועדה לקשרי חוץ במרכז השלטון המקומי, מר משה סיני סיפר על המאמצים שעושה ראש העין כדי למתג את עצמה כמרכז מוזיקלי תרבותי. ראש עיריית חולון, מר מוטי ששון סיפר על המשאבים הרבים שהוא משקיע במינוף מפעלי התרבות בעירו ולצידם השתתפו בדיון גם אנשי תרבות ישראלים וגרמנים.

מהו המניע של עיר להפוך לעיר ירוקה: 'השולחן הירוק' קיבץ סביבו מהצד הישראלי את ראש מועצת שהם, מר גיל ליבנה המכהן גם כיו"ר ועדת איכות סביבה במרכז השלטון המקומי ואת סגנית ראש העיר ירושלים, הגב' נעמי צור, הפעילה מאוד בתחום איכות הסביבה והקיימות. מהצד הגרמני, ישבה בשולחן ראש המשלחת הגרמנית לכנס, המכהנת גם כסגנית יושב ראש מרכז השלטון הגרמני, כשלצידה נציג מהעיר פרייבורג, הידועה  כאחת מהערים הירוקות בעולם.

מנהיגות מקומית בעידן של משבר: דיון חשוב זה התנהל בהשתתפות ראש עיריית רמלה, מר יואל לביא, ראש עיריית חיפה, מר יונה יהב ומנכ"ל המשרד להגנת העורף, האלוף (במיל') גבי אופיר. ראש עיריית שדרות, מר דוד בוסקילה היה אמור גם הוא לקחת חלק בפאנל הדוברים, אולם בשל הסלמת המצב בדרום הארץ, בוטלה ברגע האחרון השתתפותו.

 חדשנות עירונית כמנוף לאיכות חיים: את הדיון פתח ח"כ לשעבר וכיום ראש המכון לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב, מר אופיר פז פינס. לצידו הופיע ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי אשר סיפר על פרויקט תעשייתי משותף ליקנעם-עוספייא- מגידו- דליה. עוד השתתפו בדיון הפרופ' דוד פסיג, חבר מועצת העיר חיפה, עו"ד אלי קולס ויועץ בכיר לראש העיר ת"א, מר איתן שוורץ.

העצמת עיר באמצעות צעירים: מושב מרכזי בכנס בו השתתפו בין היתר ראש עיריית עכו, מר שמעון לנקרי, המכהן גם כיו"ר ועדת הצעירים במרכז השלטון המקומי, ראש מועצה מקומית מזכרת בתיה, מר מאיר דהן המשמש כנציג מרכז השלטון המקומי ברשות הישראלית לחילופי נוער וצעירים וסגן ראש עיריית תל אביב במחזיק בתיק בצעירים בעירייה, מר אסף זמיר.

 בסוף היום – מדיונים למעשים: עם סיום הדיונים, התכנסו באי הכנס למושב המסכם, בו נחתמה אמנה לשיתוף פעולה בין מרכז השלטון המקומי הישראלי לעמיתו הגרמני. במוקד האמנה, פרויקט משותף להעצמת צעירים בערים בגרמניה ובישראל שיקדמו מיזמים ובעלי ערך בעבור תושבי הערים בהן הם חיים. נשאו דברים במושב סגן ראש הממשלה ושר הפנים מר אלי ישי, שר ההסברה והתפוצות מר יולי אדלשטיין, יושב ראש מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, מר שלמה בוחבוט, סגנית נשיאת מרכז השלטון המקומי בגרמניה הגברת דגמאר מולנפלד ושגריר ישראל בגרמניה, מר יעקב הדס הנדלסמן

 יום 3 לכנס: סיורים וביקור ב'יד ושם'

למחרת יום הדיונים האינטנסיבי, הגיעו כל נציגי השלטון המקומי הגרמני עם ראש המועצה המקומית קדימה צורן מר יצחק גולברי ואנשי מינהל קשרי חוץ במרכז השלטון המקומי לסיור ב'יד ושם', להנחת זר באהל יזכור. את ההתרגשות תקצר היריעה מלהכיל, אך ניתן לומר שמדובר היה בפסגה טעונה רגשית.

 שילוב הכוחות אפשר את ההפקה וההצלחה של הכנס

ההפקה המורכבת של כנס ערים ישראל גרמניה התאפשרה בזכות שורה של שיתופי פעולה עם גורמים רבים. מטה משרד החוץ בירושלים ושגרירות ישראל בברלין היו שותפים להצלחה, כמו גם שגרירות גרמניה בתל אביב. לצד משרד החוץ, תמכו בכנס משרד ההסברה והתפוצות, משרד הפנים ומשרד החינוך. מינהל קשרי החוץ במרכז השלטון המקומי גייס לכנס קרנות גרמניות מובילות הפועלות בישראל, כגון קרן אדנאואר וקרן פורום העתיד, אותה ייסדו במשותף נשיאי ישראל וגרמניה בשנת 2005. אליהם הצטרפו גם מכון גתה ללימודי שפה ותרבות גרמניה הפועל בישראל, ואגוד לשכות המסחר ישראל – גרמניה.

 ואף על פי כן.. לא נחים על זרי הדפנה...

ומינהל קשרי חוץ במרכז בשלטון המקומי? שם כבר פועלים לקידום הפרויקטים הבאים... אתם מוזמנים לצפות בסרטון קצר המסכם את רגעי השיא הרבים שהיו בכנס.

עבור לתוכן העמוד