זרקור על גישור בין דורי - שולמית לנגרמן, מגשרת  

לאור התפתחות הרפואה, אנו מוצאים היום את המשפחה המורחבת בהרכב שכמעט לא היה מוכר, עד כה. במשפחה כיום זקני השבט הם בני שמונים ומעלה, וזוכים לראות לצד הילדים, את הנכדים, הנינים ואף בני נינים.

לצד הברכה והזכות לחיות בהרכב גדול ומשמעותי, צצות להם תהיות, שאלות ומורכבויות בתחומים שונים בהרכב המשפחתי.

אנו כמגשרים המתמחים בגישור בין דורי על גווניו ורבדיו השונים, רואים את השוני בהתנהלות ואיכות החיים של כל בני המשפחה לאחר שהתקיים הליך גישור והדברים לובנו והתקבלו הסכמות המאפשרות, המשך התנהלות לצד הסרת החסמים ומריבות שנוצרו לאורך השנים סביב תהליכים בין דוריים במשפחה, שלא נתנה הדעת מראש.

דוגמאות למורכבויות בתהליכים הבין דוריים במשפחה המורחבת:

  •  זקן שבט זקוק לליווי, תמיכה ועזרה ומקבל אותם מבני המשפחה. האם בני המשפחה שמטפלים במסירות, ולעיתים אף מקטינים או עוזבים את מקום העבודה כדי לסעוד את הקשיש, זכאים לקבל בצוואה עדיפות והטבות על פני בני משפחה אחרים?
  • חברה משפחתית שהוקמה לפני שנים רבות על ידי מי שהיום הם זקני השבט. לחברה נכנסו ברבות השנים בני משפחה בדרגות קרבה שונות, ולתפקידים שונים. כאשר זקן השבט מחליט להניח את המפתחות ולפרוש לפנסיה. מי יכנס לנעליו? הכנה נכונה של תהליכי פרישה יסייעו לחברה לצלוח את הזעזוע מבלי לגרום למריבות שעלולות להמשך על פני שנים ארוכות.
  • אמא שהכינה צוואה לפני שנים רבות. צוואה שמוכרת וידועה לילדיה. מצבה הרפואי של האם מדרדר, וחלק מילדיה שחיפשו את הצוואה גילו שנעלמה מהמקום בו הייתה. בין הילדים יש מתיחות גלויה וסמויה בעניינים שונים.
  • אחד מילדי המשפחה הוא ילד מיוחד. ההורים שהתבגרו הכניסו לצוואה התחייבות להבטחת תשלומים למסגרת תומכת ומלווה לילד המיוחד. והתניה לשאר הילדים שהצוואה תאושר רק במידה והם ייקחו על עצמם להיות אפוטרופוסים של אחיהם המיוחד. הצוואה מכניסה את האחים לאתגר שהם לא יודעים כיצד להתנהל עימו.
  • לאחר פטירת האבא, החלו שלושת ילדיו כל אחד בנפרד להפעיל מניפולציות על האם, שיגרמו לכך שתעביר על שם אותו הילד את הירושה הגדולה שקיימת. המשפחה שבעבר נפגשה רבות כבר אינה נפגשת וכמעט שאין קשר בין האחים.
  • אחד האחים חש שההורים מקפחים אותו בחלוקת הירושה, ופועל בכל האמצעים שעומדים לרשותו כולל תביעה כנגד ההורים לביהמ"ש בעניין זה.

 

אלו דוגמאות מתוך שלל אתגרים הניצבים לפני המשפחה הרב דורית.

הדגש בגישור הבין דורי השונה מכל סוג גישור אחר, הוא שמשפחה נשארת משפחה, תמיד! ולכן החשיבות בשימוש בתהליכים ובכלים גישורים המתאימים בצורה ייחודית לגישור בין קרובי משפחה.

צוות מרכז הגישור בעל הכשרה לליווי וביצוע גישור בין דורי, יוכל לתת מענה למכלול האתגרים הקשורים למשפחה הרב דורית.

נשמח לסייע בכל שאלה והתלבטות שעולה לכם .