מסע שורשים לאתיופיה – 10-20.11.2014


עו"ס שולה מנחם, ראש המנהל לשירותים חברתיים, עיריית כרמיאל, יו"ר ארגון המנהלים בשירותי רווחה ברשויות המקומיות
משלחת מנהלים בשירותי רווחה ברשויות המקומיות שבה לאחרונה ממסע ייחודי ויוצא דופן באתיופי לתהליך למידה, במטרה להכיר, ללמוד, לחוות ולעמוד מקרוב על חיי הקהילה היהודית באתיופיה.
היה זה מסע חוויתי עם עוצמות רגשיות מטלטלות שהותירו את כולנו נסערים ונרגשים עד דמעות. ההדרכה, שהתבססה על השיתוף במסע האישי רגשי של המדריכים, הפכה את חווית המסע שלנו למפגש מסוג נדיר, ויוצא דופן עם קהילת יוצאי אתיופיה, והעמידה את כולנו במקום בו אנו נדרשים להתבוננות ובחינה מחודשים של התפיסות, עמדות והמעשים שלנו בטיפול ובגישה ליוצאי אתיופיה בארץ.

על רגל אחת מה למדנו?

  1. חיי היהודים בכפרים, כולל ילדים רכים, אופיינו בעצמאות רבה, חיוניות, אקטיביות ועבודה קשה במרחבים וללא בירוקרטיה. כל משימה יום יומית בסיסית של הבאת מזון, מים, חומרי בעירה, הליכה לבית הספר, טמנה בחובה הליכה רגלית ממושכת למרחקים ארוכים ביותר!(|דרכי עפר ללא תאורה כמובן).
  2. למדנו להכיר גיבורים פורצי דרך מקרב יוצאי אתיופיה, שמעשה גבורתם איפשר את העליה מאתיופיה. גיבורים שמקומם ללא ספק בפנתאון ההסטוריה של העם היהודי, ולמרבה הצער לא נמצאו הדרך והמקום הראויים להנציח את גבורתם, ולספרה ברבים, כחלק מתוכניות הלימוד במסגרות החינוך והתרבות השונים.
  3. חזרנו עם תובנה, שהבשילה העת, בקרבנו ובקרב יוצאי אתיופיה, להיווצרות דור מנהיגים ופעילים מקרב יוצאי אתיופיה, המסוגל להתמודד עם יחס לא הוגן ומפלה כלפי הצבע, ממקום של גאווה והכרה בעברם ובמורשת שלהם, תוך נקיטת פעולות להסרת הבורות בקרב הציבור הישראלי.
  4. הבנו שיש בורות רבה גם בקרבנו, הגורמת לעוול מתמשך ליוצאי אתיופיה..
  5. יצאנו עם מסר מאוד ברור של עוצמה תקווה ואמונה שבאמצעות מסעות חווייתים מסוג זה, ניתן להתמודד עם הבורות ולבנות מערכת מחודשת של הבנה, קבלה, היכרות ואמונות אותנטיים יותר הנוגעים ליוצאי אתיופיה, והם אלו שיהוו את הגשר והבסיס להתאקלמות והשתלבות טובים יותר של יוצאי אתיופיה, ממקום של עוצמה, כוח, יכולת ופוטנציאל.

לסיכום, מדובר במסע שלטעמי הינו חובה , בעיקר לאנשי מקצוע בתפקידי מפתח והשפעה בציבור: ראשי ערים, סגנים, מנהלי מחלקות חינוך, קליטה, בריאות ועוד.
כולנו צריכים להתגייס ולהוביל שינוי בתפיסה והעמדות כלפי יוצאי אתיופיה.
אנו, חברי המשלחת כולם כאיש אחד, רואים עצמנו כעת כשגרירים להעברת המסר הערכי והמוסרי שספגנו וחווינו במסע ייחודי זה. אנו מקווים שרבי נוספים ייצטרפו למסע זה.
* בתמונה: בית הכנסת באמבובר

בתמונה: בית הכנסת באמבובר