מעריב: "זיכרון בסלון" בעידן קורונה: לראשונה ניצולי שואה מישראל ומרחבי העולם יספרו עדותם באירוע משותף 27.1


כמו כן,

פרסום מתוך העמוד הרשמי בדף הפייסבוק >>

 

לצפייה בכתבה לחץ כאן >>

היום, ה-27 בינואר, מצוין ברחבי העולם יום השואה הבינלאומי, אשר החלטנו לקיימו במתכונת שונה מהרגיל ???

מגפת הקורונה זימנה למינהל קשרי החוץ שלנו הזדמנות להנציח את זכרון השואה קצת אחרת וליזום מפגשי "זיכרון בסלון" דיגיטליים, בשיתוף רשויות מישראל ועריהן התאומות מהעולם. המיזם הערכי הוא חלק ממטרתנו לקרב בין הערים התאומות, ליצוק תוכן חדש ליחסים ביניהן, לוודא שזכרון השואה יונצח בתודעה הלאומית והבינלאומית.

מתחילת השבוע התקיימו מפגשי סלון אינטימיים, שכללו אירוח ניצולי שואה או דור שני ששיתפו את סיפורי גבורתם המרגשים בליווי קטע אמנותי וכן דיון משותף על העדות. במפגשים צפו מאות ואף אלפי צופים במקביל מהרשויות בארץ, כמו עפולה, עמק חפר, חולון, רעננה, רחובות, הוד השרון, יהוד-מונוסון, פתח תקווה, אשדוד, נשר, קריית טבעון, טירת הכרמל, מודיעין מכבים-רעות ועוד, אל מול עריהן התאומות מגרמניה, פולין, צרפת, רוסיה, קרואטיה, רומניה, ארה"ב, ואפילו דרום קוריאה.

בתמונה:

אירוע "זיכרון בסלון" של עיריית אשדוד והעיר התאומה בורדו שבצרפת. במפגש, שהנחתה האמנית לינדה כספית, שיתפו אנשי העדות הגב` הלן אויזרט ומר סידני ארוס את סיפורם האישי בצרפתית, בתרגום לעברית:

הלן נולדה בקונסטנטין (אלג`יריה) בשנת 1931. כשהיתה בת 3 פורעים מוסלמים פשטו על עירה, בזזו, התעללו וטבחו את תושביה. בתושיית אימה הם ברחו לעיר מקלט ובגיבויו של דודה ששירת כסרן בצבא צרפת, ברחו לעיר בורדו, שם גרו בפחד, עוני, רעב וקור תחת שלטון וישי עת המלחמה. הלן נישאה ועלתה ארצה שנת 1965, ועשור לאחר מכן ניצחה את המוות בשנית, כאשר החלימה מסרטן שנגרם לה כתוצאה מהקרנות שקיבלה כנגד מחלת הגזזת בה חלתה במלחמה.

סידני נולד בינואר 1944, בן לויקטור ארוס, יליד 1917 בטוניסיה, עליו שיתף את העדות. עד שנת 1939 ויקטור שירת כסרן בצבא צרפת, ליגיונר בדיוק כמו אביו, עד אשר חוקי "כרמייה" גרשו אותו מתפקידו בשל היותו יהודי. ויקטור נעצר ונלקח לשני מחנות עבודה, מהם הספיק לברוח לא לפני שחיבל ברשתות כיסוי המטוסים בהם הוכרח לטפל. ויקטור ברח לסוריה והצטרף ליחידת שיריון אנגלית בה חצה את "פלסטינה". עת שירותו, הוא השתתף בקרב אל-עלמין, ובשחרור טוניסיה ולוב. בהמשך, הליגיון חצו את הים התיכון ושחררו את סיציליה, לחמו באיטליה, צרפת וגרמניה, ואף זכו לשחרר שני מחנות השמדה. באחד הקרבות, הטנק בו שהה ויקטור וחייליו עלה באש, ומפקד הטנק הבריטי השכן קפץ בתושייה אל הטנק והציל את חייהם, על שמו של המפקד בחר ויקטור לקרוא לבנו, סידני. סידני ארוס ובני משפחתו נהגו לטוס לאנגליה בכדי לבקר את סינדי המפקד, עימו שמרו על קשר מיוחד, עד אשר זה נפטר לפני 3 שנים בלבד.

היוזמה המרגשת תתקיים במשך כל השבוע ותאפשר לצופים להתחבר ולזכור יחד את זיכרון השואה דווקא בתקופה קשה ומבודדת זו. יהי זכרם ברוך.